1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

KEBAN'DA KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

 

Keban Kutlu Doğum Haftasını kapalı spor salonunda kutladı.

Keban İlçe Müftülüğü tarafından tertiplenen Kutlu doğum haftası ,Keban İlçesi Kapalı Spor Salonu yapılan kutlu doğum Programına gelen dinleyicilere kapı girişlerinde Su ve gül çeşitli kitaplar hediye edilerek karşılama yapıldı.

Kutlu Doğum Programına Keban Kaymakamı Hayrettin Baskın, Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Elazığ İl Müftüsü Peyami Güngör, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Şahin, İlçe Tarım gıda ve Hayvancılık Müdürü Ziyaddin Seçkin, İlçe Müftüsü Abdulhamid Pehlivan, Ak Parti İl Başkan Yrd. Ayhan Şimşek ve daire amirleri ile ilçe halkı katıldı.

Kutlu Doğum Programında Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra Yusuf ziya paşa Camii İmamı Şinasi Bay Kuran-ı Kerim tilaveti ile Program başladı.

-Keban Müftüsü Abdulhamid Pehlivan Kutlu Doğum Programı Açılış Konuşmasında “Değerli Daire Amirlerim,  Kıymetli Kebanlılar İlçe Müftülüğümüz ve T.D.V. Keban Şubemiz işbirliği ile düzenlenen “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu programımıza hoş geldiniz der, hepinize saygılarımı sunarım.Başkanlığımız 1989 yılından beri 14-20 Nisan tarihlerini Türkiye Diyanet Vakfı ile işbirliği içerisinde “Kutlu Doğum Haftası” olarak hem ülke içinde hem de yurt dışında birçok etkinliklerle kutlamaktadır.

"Bu günler, Hz. Peygambere olan sevgimizin pekiştirileceği, bu anlayış ve inançla birbirimize karşı olan sevgi ve kardeşlik duygularının güç kazanacağı müstesna günlerdir. Günümüzde ise insanlığa getirdiği yüce değerleri doğru bir şekilde ulaştırmak amacıyla, peygamber efendimizin doğumu vesilesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile düzenlenen Kutlu Doğum Haftası, ülkemizde şenlik ve coşku edasıyla kutlanan bir kültür ve gelenek halini almıştır."

Kutlu Doğum Haftasında peygamberimizi öğreniyoruz. Bu hafta vesilesiyle kadınımız, erkeğimiz, gencimiz, çocuğumuz sevgili peygamberimizi anlatan bir siyer kitabını bir kez daha okuyalım. Onun çocukluğunu, gençliğini, aile hayatını, hicretlerini, Medine’de yeryüzünün en bedevi toplumundan en medeni toplumunu nasıl inşa ettiğini, veda hutbesini okuyunuz. Hanımefendiler, lütfen evlerde ders halkaları oluşturun. Bu hafta içinde peygamberimizin hayatını en iyi şekilde anlatan bir kitabı okuyalım. Onun rahmet iklimini kendi gönül dünyamıza taşımanın yollarını arayalım.”Dedi.

-Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı “Hiç şüphesiz İslam, farklılıkların bir arada barış ve huzur içinde yaşamalarına dair ahlak ve hukuk ilkelerini belirlemiş yegâne dindir. İslam’ın “öteki” anlayışı, farklılıkların bir kimlik olarak muhafaza edilip yaşatılmasını öngörür. Kur’an-ı Kerim, farklılıkları Allah’ın ayetleri olarak değerlendirir ve insanların kavimlere, kabilelere, ırklara ayrılmasının hikmetini kavramıyla izah eder. Buna göre yeryüzünde dillerin, renklerin, etnik yapıların farklı farklı oluşu, ötekini tanıma, bilme ve kabullenme anlamına gelen tearufu gerektirir. İnsan, farklılıkların ilahi kudretin, hikmetin ve sınavın birer parçası olduğunu idrak etmeli, erdemli ve faziletli bir duruşla bir arada yaşama hedefine ulaşabilmelidir. Rabbim bizleri O Rasüle Ümmet eylesin, O'nu hayat boyu yolumuzun rehberi olarak saymayı nasip etsin. Dedi.

-Elazığ Müftüsü Peyami Güngör  "Bügün Burada Allah resulü olan Peygamberimize sevgimizi, bağlılığımız, muhabbetimizi, Eşhadü mahlûkatın o yüce peygambere, o güzel Peygamberimizi daha yakından tanıtmak için gayret sarf ediyoruz. Bu cihetle hakîkat-i Muhammediyye, muhabbet saltanatının zuhûr aynasıdır. Varlığı gölgesine alan muhabbet nûru, semânın ve yeryüzünün teşekkülüne vesîle olmuştur. Allâh Teâlâ, O’na Habîbim buyurmuş, böylece O, bütün mahlûkâta zirve teşkîl etmiştir. Hem öyle bir zirve ki, Cenâb-ı Hakk, O’nun ism-i şerîfini tâ ezelde kendi ism-i şerîfiyle beraber zikretmiş ve levh-i mahfûza:“Lâilâhe illâllâh Muhammedü’r-Rasûlullâh...” şeklinde nakşetmiştir. Hazret-i Âdem -aleyhisselâm-’ı, cennette işlediği zelleden ötürü dünyâya indirdikten sonra onun semâda bu yazıyı görüp de Hazret-i Muhammed Mustafâ hürmetine af talep etmesi üzerine mağfirette bulunmuş ve şöyle buyurmuştur “Ey Âdem O, bana mahlûkatın en sevgili olanıdır. Duâ edeceğin zaman O’nun hakkı için bana duâ et Çünkü şu an O’nun hakkı için ettiğin duâ sebebiyle ben seni bağışladım. Bilesin ki,şâyet Muhammed olmasaydı, seni yaratmazdım. Bilindiği üzere her yıl Nisan ayının 14-20 tarihleri arasında peygamber efendimizin dünyayı teşriflerinin yıl dönüm olarak Kutlu Doğum Haftası adı altında kutlanıyor. Bu yıl da yine aynı tarihler içerisinde ülkemiz genelinde aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın yurt dışında bulunan teşkilatlarla da bu hafta çeşitli etkinliklerle kutlamakta, Her yıl olduğu gibi bu yıl da bir tema üzerinden bu kutlamayı gerçekleştiriyoruz. Bu seneki temamız ise ‘Hz. Peygamber ve birlikte yaşama ahlakı’ olarak belirlendi. Çünkü gerçekten şu anda dünyadaki bütün insanların, bütün toplumların birlikte yaşadığı, bir arada yaşadığımız bir hayat içerisinde insanların birbirlerine karşı bir takım hakları ve hukukları vardır. Bunlara uymak zorundayız. Şu zamanda da Dünya genelinde bu konuda sıkıntılar yaşamaktayız. Onun için bu konu gündeme getirdik ve buna önem verdik" dedi.

-Keban Kaymakamı Hayrettin Baskın “ Bugün Hz. Muhammed (S.A.V)’in dünyayı teşrifinin 1444. Yıldönümü münasebetiyle Cenab-ı Peygamberimizi anmak üzere toplandık.” Dedi.

-Diyanet İşleri Uzmanı Bayram Demirtaş “ Hz. Peygamber ve birlikte yaşam ahlakı”Konulu Konferansı nda “ Hepimizin ortak bir vasfı var oda Hz. Muhammed Mustafa(S.A.V) Bu münasebetle, O'nu anmak ve O'nu anlayabilmek için toplanmış bulunuyoruz” Dedi.

Kutlu Doğum Kapsamında Kebanlı vatandaşlar Kızılay’a kan bağışında bulundular.

 Daha  sonra “ Daha iyi bir dünya için sevgi, saygı, merhamet”Sinevizyon gösterisi ve Slâyt Gösterilerinden sonra şair Ahmet Demir “ Ya resulallah” adlı şiirini okudu Semah gösterisinin ardından Diyanet İşleri Uzmanı Bayram Demirtaş’a Keban Kaymakamı Hayrettin Baskın, Kuranı Kerimi Güzel okuma yarışmasında 18 yaş altı 1. Olan Derya Turan’a İl Müftüsü Peyami Güngör, 18 yaş Üstü 1. Nurgül Çakmak’a Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı,Baraj Kız Kuran Kursu 1. Sadiye Gündüz’e Diyanet İşleri Uzmanı Bayram Demirtaş,Merkez Kız Kuran Kursu 1.Aysel Erçel’e İl Müftü Yrd. Mevlüt Şahiner, Emre Kız Kuran kursu 1. Nurşen Kaya, ya Keban Müftüsü Abdulhamid Pehlivan, Yusuf Ziya paşa Kız Kuran Kursu 1. Fatma Doğan’a Ak Parti İl Başkan Yard. Ayhan Şimşek Plaket ve Ödül verildikten

İlahi ses Sanatçısı Emrah Güneş ve Semazen ekibi Konserinden sonra Program sona erdi. Sonra program sona erdi.